Usuwanie karaluchów

Dezynsekcja karaluchów Warszawa

Karaluchy są jednymi z największych szkodników, jakie mogą pojawiać się w niezbyt czystych domach. Obniżają komfort życia i chociaż nie gryzą domowników, zanieczyszczają żywność, niszczą otoczenie i roznoszą choroby. Dlatego też, kiedy tylko pojawią się w domu, niezbędna jest profesjonalna dezynsekcja. Karaluchy w Warszawie skutecznie zwalcza firma DezStop. Poznaj bliżej tego szkodnika i nasze usługi.

KONTAKT

Jak rozpoznać karalucha? Jak wygląda karaluch?

Karaluch (Blatta orientalis) znany też jako karaczan wschodni, karaczan pospolity lub potocznie – szwab, jest kosmopolitycznym owadem biegającym, którego można spotkać w większości stref geograficznych. Zwykle żyje w sąsiedztwie człowieka, z uwagi na jego zamiłowanie do ludzkiego pożywienia, a w szczególności odpadków i gnijących resztek.

Z powodu tego upodobania, karaluchy często są kojarzone z brudem i brakiem higieny. Lubią też śmietniki, zaniedbane piwnice, łazienki i inne ciepłe oraz wilgotne miejsca. Można je również spotkać w czystych domach, w których panują odpowiednie warunki, szczególnie jeśli owady te zostały wcześniej wygnane z innego siedliska lub zostaną przyniesione z zewnątrz. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda karaluch, zwłaszcza, że często jest on mylony z prusakiem.

Dorosły karaluch ma około 20-30 mm długości i ciemne, prawie czarne zabarwienie. Samce mają duże skrzydła, ale nie latają, jednak mogą wspinać się po pionowych, chropowatych powierzchniach. Nie radzą sobie natomiast z gładkimi płaszczyznami takimi jak szkło czy kafelki.

U samic występują skrzydełka szczątkowe. Karaluchy różnią się od prusaków wybarwieniem, które jest znacznie ciemniejsze. Poza tym ich konkurenci mają też dwa ciemniejsze pasy na odwłoku.

Cechą karaluchów jest doskonała zdolność adaptacji do niemal każdych warunków. Stąd też pojawiło się powiedzenie: „żywotny jak karaluch” i przekonanie, że w przypadku globalnej katastrofy, przetrwają jedynie te owady.

Karaluchy lubią wilgotne i ciepłe miejsca, ale przeżyją w każdym środowisku, nawet w ujemnej temperaturze, w której nie rozwiną się jaja prusaków. To jeden z czynników, który sprawia, że walka z tymi szkodnikami może być trudna. Dlatego też dezynsekcję karaluchów w Warszawie warto powierzyć profesjonalistom z firmy DezStop.

Jaja karalucha są chronione przez specjalny kokon, który ma żółty lub brązowy kolor i wymiary 8x5x2 mm. Samica karalucha żyje 5-7,5 miesiąca i w tym czasie tylko raz kopuluje, zachowując materiał siewny na całe życie. W jego trakcie tworzy kilka kokonów z jajami, z których wylęgają się białe i przezroczyste nimfy o długości 1-2 mm. Nimfy męskie linieją 7-8 razy, a ich rozwój trwa 5 miesięcy. Żeńskie nimfy linieją 9 lub 10 razy w ciągu 6 miesięcy.

Latające karaluchy? To zupełnie inny owad!

Rozpoznanie karalucha nie powinno być trudne, jednak wiele osób wciąż myli te owady z prusakami. Panuje też dość powszechny mit, że karaluchy latają, co oczywiście nie jest prawdą. Jeśli w domu pojawi się latający owad, nie jest on ani karaluchem, ani podobnym do niego prusakiem, pomimo że ten drugi ma skrzydła.

W przypadku prusaka może się zdarzyć, że podczas spadania z dużej wysokości, na przykład przy wspinaczce po ścianie czy szybie, rozłoży skrzydła jak spadochron. Dlatego może się wydawać, że lata. Jednak jest to jedynie bierne spadanie z amortyzacją przed upadkiem. Stąd można wysnuć wniosek, że pojawienie się latających owadów w domu, nie powinno budzić większych obaw. Najprawdopodobniej są to całkowicie nieszkodliwe żuki.

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy?

Rozpoznanie obecności karaluchów nie jest zbyt proste, ponieważ te owady prowadzą nocny tryb życia i na żer wychodzą dopiero po zmroku, gdy domownicy śpią. W jednym mieszkaniu może ich być nawet 200, gnieżdżących się w szczelinach i ciemnych zakamarkach. Aby sprawdzić, czy likwidacja karaluchów jest konieczna, trzeba upewnić się, że są w domu.

Istnieje kilka metod wykrycia ich obecności, począwszy od poszukiwania odchodów, po pozostawiane ślady. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajduje się tutaj.

Skąd się biorą karaluchy w domu?

Karaluchy są wyjątkowo uciążliwymi i ekspansywnymi owadami, które mogą zagnieździć się w każdym domu. Nie istnieje jednak żaden związek pomiędzy poziomem utrzymywania czystości czy stylem życia domowników. Owadom wystarczy sprzyjające środowisko – temperatura powyżej 20°C, dostęp do wody i pożywienia.

Karaluchy żywią się tymi samymi produktami spożywczymi, co człowiek. Dlatego odpowiednie warunki do życia, a także dostęp do pożywienia i wody znajdą w każdym domu. A kiedy już się pojawią, niezbędna jest jak najszybsza eksterminacja. W przeciwnym razie szybko zasiedlą cały dom i trudno będzie się ich pozbyć. Usuwanie karaluchów w Warszawie można zlecić firmie DezStop.

Jak pierwszy karaluch może trafić do domu? W większości przypadków zostanie on przeniesiony wraz z podarowanym meblem czy innymi rzeczami. Może też przedostać się od sąsiadów, z zaniedbanej piwnicy, a nawet z sąsiedniego budynku. Wędruje po rurach kanalizacyjnych, przedostaje się przez szpary w konstrukcji budynku, a nawet szczeliną pod drzwiami. Można go też przynieść ze sklepu wraz z zakupami.

Czy karaluchy gryzą? Czy są groźne dla człowieka?

Karaluchy nie gryzą, dlatego ich obecności nie można wykryć po śladach na ciele, jak to ma miejsce w przypadku pcheł czy pluskiew. Chociaż należy się z tego cieszyć, w rzeczywistości inne szkody powodowane przez te szkodniki, nie stwarzają powodów do radości.

Głównym zagrożeniem ze strony tych owadów jest przenoszenie pasożytów oraz patogenów poważnych chorób o charakterze epidemiologicznym. Zaliczają się do nich:

  • dur brzuszny,
  • cholera,
  • gruźlica,
  • czerwonka,
  • paraliż dziecięcy,
  • zapalenie wątroby typu B.

Obecność karaluchów może też przyczyniać się do nasilania objawów astmy, alergii oraz egzemy. Insekty żywią się przede wszystkim materią organiczną, czyli zjadają ludzkie pożywienie, także odpadki i gnijące resztki.

W momencie, kiedy ich zabraknie, będą pożywiać się skórą, papierem, a nawet tkaninami, niszcząc znajdujące się w domu przedmioty, książki czy tapety. Dlatego zawsze, kiedy pojawią się karaluchy, dezynsekcja w mieszkaniu czy domu jest niezbędna.

Jak pozbyć się karaluchów? Zaufaj profesjonalistom!

Jeśli w Twoim domu pojawiły się karaluchy, nie staraj się szukać domowych sposobów na ich zwalczenie. Owady te bardzo szybko zasiedlą Twój dom, a wówczas pozbycie się ich będzie sporym problemem. Poradzą sobie z nimi specjaliści z firmy DezStop.

Skutecznie zwalczamy wszelkie szkodniki, w tym również karaluchy. Dezynsekcja w Warszawie jest przeprowadzana z zastosowaniem bezpiecznych i sprawdzonych metod. Działamy szybko, sprawnie i profesjonalnie. Dlatego, jeśli masz problem z karaluchami, zaufaj nam, a skutecznie się z nimi uporamy!