Zwalczanie prusaków

Zwalczanie prusaków Warszawa

Owady mogą stanowić poważny problem w każdym domu lub w firmie. Nie tylko roznoszą poważne choroby, ale także niszczą żywność i przedmioty codziennego użytku, a nawet konstrukcje budynków.

Ponadto znacznie obniżają komfort życia w domu czy mieszkaniu. Wśród wielu szkodników z tej kategorii są również prusaki. Co to są za owady i jakie stanowią zagrożenie? Dowiedz się więcej o tych szkodnikach i sprawdź, jak wygląda dezynsekcja prusaków w Warszawie, prowadzona przez firmę DezStop.

KONTAKT

Jak wyglądają prusaki?

Prusak (Blattella germanica) jest owadem biegającym z grupy karaczanów i właśnie tą nazwą często jest określany. Mylnie nazywa się go również karaluchem lub potocznie – karakonem czy francuzem.

Wygląd tego szkodnika jest bardzo charakterystyczny, dlatego trudno pomylić go z innymi owadami. Karaczan porusza się bardzo szybko utartymi ścieżkami, także po pionowych powierzchniach, co umożliwiają mu specjalne przylgi i pazurki na nogach. Chociaż ma wykształcone skrzydła, nie jest zdolny do latania, ale rozkłada je podczas spadania z wysokości, aby amortyzować upadek.

Dorosły owad ma 10-15 cm długości, przy czym samice są nieco większe od samców i ciemniejsze. Jeśli chodzi o ubarwienie, jest brązowożółty, a na pierwszym segmencie tułowia ma dwie ciemne pręgi. Cechą charakterystyczną prusaka są długie, wieloczłonowe czułki, ulokowane na głowie, które pozostają w nieustannym ruchu.

Zdecydowane usuwanie prusaków jest ważne z uwagi na ich wysoką szkodliwość i szybki przyrost populacji. Rozmnażanie przebiega bardzo intensywnie, a okres rozwoju od stadium larwalnego do dorosłego owada – w sprzyjających warunkach – trwa zaledwie 6 tygodni.

Samice rozwijają się dłużej – nawet do 60 dni. W tym czasie osobniki męskie linieją 5-6 razy, a żeńskie 6-7 razy. Larwy mogą jednak przetrwać znacznie dłużej. Jeśli brakuje im pożywienia lub nie sprzyja temu otoczenie, mogą osiągać dorosłość nawet po 8 miesiącach.

Sam rozwój jest szybszy w populacji, a larwy stanowią nawet 85-90% wszystkich jej osobników. W okresie rozwojowym prusaki lubią ciepło, dlatego w temperaturze 30°C kolonia dojrzewa o połowę szybciej niż na przykład przy 22°C. Czas życia dorosłego osobnika to 4 miesiące w przypadku samców i 6 miesięcy dla samic.

Prusaki są owadami nocnymi, co oznacza, że intensywne żerowanie rozpoczynają po zapadnięciu zmroku. W tym czasie również aktywnie kopulują. Samice robią to zaledwie jeden raz w życiu, natomiast samce zwykle mają wiele partnerek.

Do rozrodu są gotowe już 7-10 dniowe owady. Okres formowania kokonu trwa 2-4 tygodnie. Samice zwykle trzymają się wtedy w ukryciu. Kokon ma długość 5,5 mm i szerokość 2,5 mm i mieści około 40 jaj. Larwy kształtem przypominają dorosłe owady, ale są jaśniej ubarwione. Nie mają jeszcze skrzydeł i są silnie spłaszczone, dzięki czemu łatwo wciskają się w zakamarki w poszukiwaniu pożywienia. Samica w ciągu życia składa 4-8 takich kokonów.

Karaluch a prusak – to nie ten sam owad!

Prusaki dość często są mylnie nazywane karaluchami, chociaż są to zupełnie inne owady należące do różnych gatunków. Mają też nieco inny wygląd. Utożsamianie ich może wynikać z faktu, że oba owady to karaczany. Karaczan prusak (Blattella germanica) i karaczan wschodni (Blatta orientalis) mają jednak nieco inną historię i wygląd. Oto różnice pomiędzy tymi dwoma owadami:

  • prusak ma jaśniejsze, bursztynowe ubarwienie, podczas gdy karaluch jest prawie czarny,
  • na tułowiu prusaka są dwie ciemniejsze pręgi, których nie ma u karalucha,
  • tułów karalucha jest masywniejszy,
  • prusak jest mniejszy od karalucha, gdyż ma zaledwie 10-15 mm, podczas gdy jego konkurent może mieć długość 20-30 mm,
  • prusaki w tylnej części tułowia mają gruczoły zapachowe, których nie ma u karaluchów.

Warto wiedzieć, że istnieją też gatunki karaluchów, które nie są przystosowane do życia w warunkach domowych i nie wymagają zwalczania. Zalicza się do nich na przykład zadomka (Ectobius vittiventris).

Skąd się biorą prusaki w domu / mieszkaniu?

Prusaki wyjątkowo lubią niezbyt czyste środowisko. Dlatego sprzyjające warunki znajdą w tych domach i mieszkaniach, w których rzadziej myje się podłogi, wynosi śmieci czy usuwa resztki jedzenia z blatów.

Do rozwoju kolonii wystarczy pojawienie się jednej zapłodnionej samicy, która w ciągu zaledwie kilku tygodni zasiedli wszystkie zakamarki. Co ważniejsze, te uciążliwe szkodniki szybko przeniosą się do innych mieszkań, korzystając ze szczelin w instalacjach kanalizacyjnych czy szpar pod drzwiami.

Sprowadzenie karaczana do domu może być przypadkowe i nieświadome. Wystarczy jeden używany mebel czy kilka sztuk odzieży z drugiej ręki. Prusaki można przynieść z zakupami z marketu.

Warto też wiedzieć, że chociaż obecność tych owadów kojarzy się z brudem i brakiem higieny, karaczany mogą zamieszkać w czystym domu. Osiedlają się w nim mniej chętnie, ale w każdym miejscu znajdą dla siebie pożywienie.

Czy prusaki są groźne dla człowieka?

Likwidacja prusaków jest konieczna nie tylko ze względu na ich nieprzyjemną obecność. Chociaż te owady nie gryzą, szkodzą człowiekowi przenosząc zarazki groźnych chorób, w tym zbierającej spore żniwa salmonelli. Roznoszą też zarodniki pleśni, które kiełkując w zakamarkach ścian i podłóg, mogą przyczyniać się do poważnego skażenia mieszkania. Pleśń jest szczególnie niebezpieczna dla alergików, a salmonella odpowiada za poważne problemy żołądkowo-jelitowe.

Zwalczanie prusaków w Warszawie, prowadzone przez firmę DezStop, pozwala też uniknąć zakażenia znacznie groźniejszymi chorobami, jak na przykład gruźlica, polio, dur brzuszny, cholera, czerwonka i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ponadto owady te zanieczyszczają żywność odchodami, niszczą tapety i książki.

Gniazda prusaków w domu – gdzie się znajdują?

Prusaki i karaluchy mają trudne do zlokalizowania kryjówki. Najczęściej można je spotkać w kuchni, gdzie nie brakuje im pożywienia. Gniazda zakładają w ciasnych, ciemnych i wilgotnych zakamarkach, w miejscach z dostępem do wody. Mogą to być przewody kanalizacyjne, szpary w podłogach i ścianach, okolice śmietnika czy spiżarni.

Lubią magazyny z żywnością, piekarnie, ciemne i wilgotne piwnice, szczególnie w okolicach rur z ciepłą wodą. Smakują im produkty bogate w wodę – ziemniaki, marchew, owoce, ale też pieczywo i produkty sypkie.

Jak się pozbyć prusaków? Zaufaj firmie DezStop

Likwidacja prusaków wymaga zdecydowanego działania już w chwili, gdy pojawią się pierwsze osobniki. Dlatego warto jak najszybciej zadbać o czystość i zastosować środki zapobiegawcze takie jak szczelne pakowanie żywności czy uszczelnianie wylotów rur kanalizacyjnych i wodnych.

Najskuteczniejsza jest jednak profesjonalna dezynsekcja. Prusaki w Warszawie eliminuje firma DezStop. Stosujemy skuteczne metody, które jednocześnie są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Wykonujemy usuwanie prusaków metodą wymrażania – jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej ekologicznych. Prusaki i karaluchy zwalczamy też metodą żelową i przez zamgławianie.

W Twoim domu zagościły prusaki? Dezynsekcja w Warszawie to nasza specjalność. Powierz eliminację szkodników profesjonalistom, a skutecznie rozwiążemy Twój problem.