Usuwanie rybików

Zwalczanie rybików Warszawa

Jesteś w łazience i kątem oka dostrzegasz minimalny ruch. Srebrny robaczek ucieka slalomem i chowa się za umywalką. Tak, w Twoim mieszkaniu zadomowiły się rybiki cukrowe, określane również mianem srebrzyków. W głowie pojawia Ci się mnóstwo pytań, a przede wszystkim, czy te insekty są groźne dla ludzi, skąd się wzięły w łazience, jak się ich pozbyć?

Rybiki są tak powszechne, że każdy – przynajmniej raz w życiu – miał z nimi do czynienia. W tym tekście odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące rybików cukrowych, dzięki czemu przestaniesz się ich obawiać. Podpowiemy Ci też, które metody zwalczania rybików są najskuteczniejsze. Najpierw jednak, trochę faktów na temat tych prehistorycznych stworzeń!

KONTAKT

Jak wyglądają rybiki? Larwy i dorosłe osobniki

Już sama nazwa rybików dużo mówi o ich wyglądzie. Te niewielkie insekty charakteryzują się srebrnymi łuskami i zwężającym się odwłokiem. Duża zwinność, zygzakowata trajektoria ucieczki oraz srebrny kolor zaważyły na ich nazwie, ponieważ przypominają mikroskopijne rybki. W języku angielskim nazywa się je wprost mianem silverfish, czyli srebrna ryba.

Samica rybika zbożowego (kolejna nazwa tego insekta) składa około 100 jaj. Najczęściej są one złożone w szczelinach lub na pokarmie, dzięki czemu larwy od swoich pierwszych chwil mogą żerować. Sam rozwój jaj następuje w temperaturze 22-32°C. Warto zaznaczyć, że im wyższa temperatura, tym krótszy czas rozwoju jaj. Dla przykładu, w temperaturze 22°C rozwój jaj trwa 43 dni. Przy temperaturze 32°C zmniejsza się do zaledwie 19 dni.

Jaja rybików srebrzystych są owalne i mają rozmiar 1×1,5mm. Zaraz po złożeniu są białe i gładkie, natomiast wraz ze zbliżającym się wykluciem larw, brązowieją i zmniejszają swoją objętość.

Pierwsze stadium larwalne rybika ma 2 milimetry długości i jest mlecznobiałe. Łuski pojawiają się dopiero po trzecim linieniu. 10 linienie oznacza, że larwa rybika przechodzi do stadium imago, osiągając zdolność do rozmnażania. Długość życia dorosłych osobników zależy od wysokości temperatury i wilgotności. W idealnych warunkach mogą żyć nawet 4-8 lat!

Czy rybiki gryzą? Czy rybiki są groźne dla ludzi?

Najstarsze skamieniałości rybików znalezione w Brazylii, pochodzą z okresu kredy. Tak, rybiki są tak stare, jak dinozaury. Na szczęście nie są dla nas tak groźne. Widok rybika uciekającego zygzakiem nie należy do przyjemnych, ale insekty nie są niebezpieczne dla człowieka.

Rybiki nie wyrządzają szkód, nie roznoszą grzybów, pleśni, bakterii i zarazków. Co więcej, rybiki nie gryzą i bardzo boją się światła oraz ruchu. To właśnie dlatego, gdy włączasz światło w łazience, rybiki uciekają jak porażone prądem.

Występując w dużych ilościach, potrafią jednak być uciążliwe, szczególnie w przypadku migracji z łazienki do kuchni.

Co jedzą rybiki srebrzyste?

Rybiki nie są wybredne i żywią się wszystkim. Do ich największych przysmaków należą:

  • świeże i nieświeże produkty spożywcze,
  • papier,
  • kleje,
  • wełna,
  • jedwab,
  • bawełna, tapety na ściany,
  • cukier (od czego wzięła się ich nazwa).

Te szare insekty ze względu na swoją wszystkożerność, potrafią zjeść praktycznie wszystko. Lubują się w produktach spożywczych, celulozie i tkaninach. Bardzo często potrafią także zadomowić się w wilgotnych miejscach takich jak zlew, wanna lub szafka z odsączarką na naczynia.

Warto podkreślić, że rybiki są w stanie jeść także resztki ze stołu, jak również martwe owady. Zdolność trawienia celulozy sprawia, że jedzą także papier (szczególnie toaletowy).

Skąd się biorą karaluchy w domu?

Pojawienie się rybików w domu, często jest kojarzone z brudem i brakiem czystości. Jest to błędne skojarzenie, ponieważ te insekty preferują zacienione, spokojne miejsca o odpowiednim poziomie wilgotności. Dlatego tak często pojawiają się w łazienkach. Wystarczy mokra podłoga w kątach, kilka rolek papieru toaletowego i rybikom nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

Można je spotkać również w kuchni, piwnicy lub przedpokoju. Ogólnie rzecz biorąc, rybiki pojawią się wszędzie tam, gdzie będą miały zapewnione odpowiednie dla siebie warunki, czyli wilgoć, pożywienie oraz zaciemnienie.

Jak pozbyć się rybików? Zaufaj profesjonalistom!

Istnieje spora ilość domowych sposobów na wytępienie rybików, aczkolwiek te metody często nie są wystarczająco efektywne. Choć insekty nie stanowią realnego zagrożenia dla domowników, ich obecność potrafi być wyjątkowo uciążliwa. Co więcej, wilgoć oraz duża ilość jaj srebrzyków mogą sprawić, że w łazience pojawią się inne robaki, insekty i szkodniki.

W takiej sytuacji najlepiej postawić na profesjonalistów, którzy szybko i skutecznie zażegnają inwazję rybików. Świetnym przykładem firmy, która zajmuje się zwalczaniem tych insektów jest DezStop z Warszawy.

Pozycja lidera na rynku sprawia, że firma oferuje najlepsze usługi, które wyróżniają się 100% skutecznością. Rozwiązanie problemu rybików w łazience jest prostsze niż myślisz!

Dzięki DezStop srebrne, uciekające rybiki staną się tylko wspomnieniem. Warto dodać, że firma działa na terenie Warszawy oraz okolicznych miejscowości.