Jak sprawdzić czy w Twoim domu żyją niebezpieczne szkodniki?

Zaczynasz zauważać, że Twoje jedzenie jest nadgryzione? W pomieszczeniach co chwilę znajdujesz porozrzucane fusy z kawy? Prawdopodobnie masz do czynienia ze szkodnikami, które zamieszkały pod Twoim dachem. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale także niebezpieczne, szczególnie w przypadku karaluchów, prusaków i pluskiew.

Warto podkreślić, że poszczególne rodzaje insektów różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także sposobem bytowania. I tak na przykład karaluchy żerują na produktach spożywczych, zaś pluskwy żywią się ludzką krwią.

Z tego powodu, skuteczna likwidacja niechcianych lokatorów zaczyna się od rozpoznania pasożytów, które zagnieździły się w domu lub mieszkaniu. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje? Odpowiadamy!

Jak sprawdzić czy w domu są karaluchy?

Karaluchy są kojarzone z brudem i brakiem higieny. Skojarzenie to nie jest bezpodstawne, ponieważ te insekty najszybciej rozmnażają się w miejscach ciepłych i wilgotnych. Żerują na praktycznie wszystkim co znajdą. Ich ulubionym pożywieniem są owoce, warzywa oraz produkty sypkie takiej jak cukier, mąka i otręby.

Bez jedzenia potrafią przeżyć nawet 40 dni i są odporne na wysokie dawki trucizn, a nawet promieniowania. Z tego powodu pozbycie się ich z mieszkania jest bardzo ciężkie.

Karaluchy są szczególnie niebezpiecznymi pasożytami, ponieważ przenoszą wiele groźnych patogenów chorobotwórczych. Mogą zarazić człowieka wirusem grypy, rotawirusami, a nawet gruźlicą, cholerą i dżumą. Najczęściej dostają się do domów wraz z żywnością przyniesioną ze sklepu.

Z tego powodu karaluchy muszą być maksymalnie szybko wytępione. Ich obecność w domu lub mieszkaniu poznasz po śladach żerowania, ponieważ prowadzą nocny tryb życia.

Odchody przypominające fusy z kawy, nadgryzione produkty spożywcze oraz martwe osobniki to pewnik, że w Twoim domu zalęgły się karaluchy. Szybkość ich rozmnażania sprawia, że zbyt długie ociąganie się z dezynsekcją prowadzi do rozrostu populacji tych pasożytów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla domowników.

pluskwa

Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy?

Pluskwy to niebezpieczne insekty, które żywią się ludzką krwią. Podobnie jak karaluchy są kojarzone z brudem i nieczystością. W rzeczywistości jednak mogą zostać przyniesione do domu z komunikacji miejskiej, basenu lub szkoły. Nocny tryb życia sprawia, że najczęściej żerują na ludziach późno w nocy i wcześnie rano.

Masz wrażenie, że tej nocy mocno pogryzły Cię komary, ale pora roku na to nie wskazuje? Może to być pierwszy z objawów obecności pluskiew w Twoim domu. Ugryzienia tych insektów do złudzenia przypominają swędzące guzki, które pozostawiają po sobie komary. Kolejnymi oznakami ich bytowania mogą być maleńkie odchody oraz wylinki.

Pluskwy, podobnie jak inne insekty pasożytnicze, bardzo szybko się rozmnażają. Populacja pluskiew może ulec zwielokrotnieniu w ekstremalnie krótkim czasie. Insekty potrafią zakładać swoje gniazda nawet w gniazdkach elektrycznych. Dlatego też skuteczne pozbycie się ich wymaga profesjonalnego odpluskwiania mieszkania.

Jak sprawdzić czy w domu są prusaki?

Prusaki do złudzenia przypominają karaluchy, dlatego często bywają z nimi mylone. Te dwa rodzaje insektów różnią się od siebie niewielkimi szczegółami, ale dla człowieka są tak samo groźne.

Podobnie jak karaluchy, prusaki także żerują na produktach spożywczych, roznosząc wiele bardzo niebezpiecznych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest to spowodowane tym, że bytują w miejscach skrajnie brudnych i zanieczyszczonych, takich jak śmietniki i kanały.

Obecność prusaków w mieszkaniu zauważysz po nadgryzionych produktach spożywczych, śladach z odchodów przypominających kawowe fusy, a także martwych osobnikach. Ze względu na przenoszenie wielu patogenów, prusaki stanowią szczególnie duże niebezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Rybiki i mole – jak sprawdzić czy masz je w domu / mieszkaniu?

Zarówno rybiki cukrowe, jak i mole stanowią najmniej groźny rodzaj domowych pasożytów. Ich obecność wcale nie oznacza, że dom lub mieszkanie jest brudne i brak w nim higieny.

Warto podkreślić, że te dwa różne rodzaje owadów mają jedną wspólną cechę – żerują na produktach spożywczych. Z tego powodu przeniesienie larw lub jaj rybików i moli odbywa się tak samo.

Wystarczy przynieść do domu produkt spożywczy, w którym znajdują się larwy lub jaja tych pasożytów i insekty szybko zaczynają tworzyć populację.

Mole często są kojarzone z wygryzaniem dziur w ubraniach. Warto dodać, że choć mole i rybiki cukrowe nie stanowią dla człowieka bezpośredniego zagrożenia, ich obecność jest zdecydowanie niekomfortowa dla domowników. Z tego powodu jedynym skutecznym wyjściem jest dezynsekcja.

Owady w domu: jak sobie z nimi radzić? Domowe sposoby vs. profesjonalna pomoc

Obecność w domu karaluchów, prusaków, pluskiew, rybików lub moli jest stresująca. Dodatkowo prusaki, karaluchy i pluskwy są zagrożeniem dla zdrowia oraz życia domowników.

Domowe sposoby radzenia sobie z pasożytniczymi insektami nie zawsze przynoszą oczekiwane skutki. Czas w tym przypadku odgrywa kluczową rolę, ponieważ pluskwy, karaluchy i prusaki rozmnażają się w bardzo szybkim tempie.

Jedyną sprawdzoną metodą na skuteczne pozbycie się z domu inwazji jest profesjonalna pomoc. Skorzystanie z usług firmy takiej jak DezStop to gwarancja szybkiej i przede wszystkim maksymalnie skutecznej dezynsekcji wszelkich insektów.

DezStop świadczy usługi na terenie Warszawy i okolic.